Kategorie

Otwornice diamentowe, jakie wybrać?

Gniazdka, podejścia wody i kanalizacji, otwory stelaża podtynkowego, wszelkie kołki rozporowe i kotwy, a to wszystko w gresie – nie ma kładzenia płytek bez otwornic diamentowych. Glazurnicy starszej daty pewnie dobrze pamiętają papużki, młoteczki glazurnicze, rysik i powolne rzeźbienie w płytce. Doceniamy rzemiosło, ale te metoda w dobie supertwardych płytek gresowych i bardzo wysokich wymagań inwestorów musi bezpowrotnie odejść do lamusa.

Ale jakie otwornice diamentowe do gresu wybrać? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie warto poznać podstawowe rodzaje otwornic i zrozumieć różnice między nimi. W przypadku otwornic diamentowych w praktyce wyróżniamy trzy rodzaje koronek, a konkretnie trzy metody osadzania materiału ściernego czyli diamentu syntetycznego na korpusie narzędzia – bo w zasadzie to decyduje o jakości rodzaju wiertła.

 

Najbardziej popularną metodą osadzania diamentu w przypadku otwornic jest metoda galwaniczna. Są to najczęściej spotykane otwornice, przeważnie z uchwytem walcowym mocowanym na wkrętarkę. Niezaprzeczalną zaletą tego typu otwornic diamentowych jest to, że są zdecydowanie najtańsze spośród wszystkich rodzajów koronek do gresu. Drugą poważną zaletą tych otwornic jest to, że otwory przez nie wykonywane odznaczają się bardzo dobrą jakością.

Niestety otwornice z diamentem osadzanym metodą galwaniczną mają też wady. Podstawową z nich jest to, że są one mało odporne na wysoką temperaturę przez co łatwo zniszczyć powłokę diamentu pracując w nieodpowiedni sposób. Pamiętaj, że pracując z tego typu otwornicami diamentowymi do gresu należy je chłodzić wodą i nie przekraczać zalecanej przez producenta prędkości obrotowej. 

Otwornice diamentowe Profi

Kluczową kwestią dla żywotności otwornic diamentowych tego typu jest jakość korpusu. Korpusy te muszą być wykonane z jak najczystszych hartowanych stali stopowych aby zapewnić jak najmocniejsze „sklejenie” drobin diamentów ze spoiwem metalowym, najczęściej niklem.

Zobacz na filmiku jak wykonujemy naszymi otwornicami PROFI siedem otworów jeden po drugim w twardym gresie. Na filmiku zobaczysz też jak efektywnie, za pomocą zwykłej gąbki, chłodzić otwornice i zwiększyć ich żywotność.

Otwornice diamentowe z diamentem osadzanym metodą lutowania próżniowego

Drugim rodzajem najczęściej spotykanych otwornic diamentowych do gresu są otwornice z diamentem osadzanym metodą lutowania próżniowego. Charakteryzują się one dużo większą odpornością na działanie wysokich temperatur (a tym samym zwiększoną żywotnością) od otwornic z diamentem osadzanym metodą galwaniczną. Najczęściej spotykanym rodzajem montażu tego typu otwornic jest otwór gwintowany M14 pozwalający zamontować koronki na powszechnie stosowanych szlifierkach kątowych.

W przypadku tego typu koronek nie występuje konieczność chłodzenia ich podczas pracy wodą. Chłodzenie następuje samoistnie – powietrzem podczas ruchu obrotowego. Należy zatem pamiętać aby podczas dłuższej pracy pozwolić otwornicy co jakiś czas popracować bez obciążenia i zadbać o to żeby otwory robocze w korpusie koronki były czyste, ułatwia to przepływ powietrza. Pamiętajcie też, że nie wolno tego typu koronkami (jak i poprzednimi) wykonywać otworów w materiałach abrazyjnych (ściernych) – znacząco skraca to żywotność koronek. Otwór wykonujemy tylko w płytce (gresie, glazurze itp.), dalsze wiercenie (w murze, cegle, posadzce) wykonujemy narzędziami do tego przeznaczonymi. Jest to częsty błąd popełniany zwłaszcza podczas pracy z koronkami o małych średnicach pod kołki rozporowe.

Poza zwiększoną żywotnością dużym atutem otwornic z diamentem osadzanym metodą lutowania próżniowego jest szybkość pracy. Ich prędkość otworowania w gresie jest kilku, a nawet kilkunastokrotnie większa niż otwornic z diamentem osadzanym metodą galwaniczną. 

Otwornice diamentowe do gresu

Z wad omawianych otwornic można wymienić ich mniejszą precyzję w porównaniu do poprzednich otwornic – zazwyczaj wykonany otwór odznacza się większymi odpryskami, a także (za względu na większą „agresję” tego typu wierteł) większe ryzyko uszkodzenia płytki – zwłaszcza pracując blisko krawędzi gresu, płytki. Nie da się ukryć, że ten typ otwornic jest też znacznie droższy od poprzednich.